Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Jakie są konsekwencje niepłacenia alimentów?
Alimenty są świadczeniem pieniężnym, które jedna osoba (zazwyczaj rodzic) płaci drugiej osobie (zazwyczaj dziecku lub byłemu partnerowi) w celu zapewnienia wsparcia finansowego. Niestety, niektórzy ludzie ignorują swoje obowiązki alimentacyjne, co ma poważne konsekwencje – dla jego bliskich i dla niego samego. Zobacz, co grozi osobom niewywiązującym się z płacenia zasądzonych alimentów.
Konsekwencje prawne – co czeka osoby niepłacące alimentów?
W Polsce niepłacenie alimentów jest uważane za przestępstwo i prowadzi do sankcji prawnych. Sądy mogą nakładać grzywny, a nawet orzekać karę pozbawienia wolności dla osób, które systematycznie unikają płacenia alimentów! Sami winni nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, a być może świadomość tego, jak skonstruowany jest system karny w naszym kraju, zniechęciłaby ich do niefrasobliwości.
W art. 209 kodeksu karnego znajduje się zapis:
Zatem to, czy i jaka kara zostanie nałożona na niepłacącego alimenty zależy głównie od powodu, dla którego nie spełnia on swojego obowiązku oraz od tego, na jakie konsekwencje naraża w ten sposób np. byłego partnera i/lub dziecko.
Egzekucja mienia – realna kara za niepłacenie alimentów
Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego w pierwszej kolejności generuje wezwania do zapłaty, próby polubownego wyjaśnienia sprawy np. w drodze mediacji czy negocjacji. Jeśli np. wysokość alimentów przekracza możliwości finansowe, zamiast uchylać się od płacenia, lepiej skonsultować się z adwokatem od alimentów. W przypadku, gdy dłużnik nie reaguje na wezwania do zapłaty alimentów, sąd może nakazać egzekucję jego mienia. To oznacza, że mogą być zajęte rachunki bankowe, nieruchomości lub inne wartościowe aktywa dłużnika w celu pokrycia zaległych alimentów. Komornik może pobierać należną kwotę z konta, pomniejszając w ten sposób automatycznie przychodzące transakcje, głównie wynagrodzenia za pracę.
Ostatnie posty