Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Jakie konsekwencje grożą za utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem?
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem od lat jest wyzwaniem dla polskiego systemu prawnego. Wiele spraw sądowych toczy się bardzo długo, a efektywność egzekucji orzeczeń dotyczących kontaktów bywa mocno ograniczona i niewystarczająca. W obliczu rosnącej liczby przypadków alienacji rodzicielskiej coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do zaostrzenia kar, chociażby tak, jak w przypadku unikania obowiązku alimentacyjnego. Zanim jednak do tego dojdzie, zobaczmy, co obecnie grozi za utrudnianie kontaktów z dzieckiem.
Na czym polega utrudnianie kontaktów z dzieckiem?
Utrudnianie kontaktu może przybierać różne formy, od subtelnych manipulacji emocjonalnych po jawne naruszenie orzeczeń sądowych. Najczęstsze praktyki stosowane przez rodziców ograniczających kontakty to manipulacja, sabotaż spotkań, wywożenie dziecka (zmiana adresu jego pobytu bez wiedzy drugiego rodzica), odmowa wydania dziecka, czy jego izolacja.
Obecne regulacje prawne
Aktualnie w polskim prawie istnieje mechanizm przewidziany w art. 598[15] oraz 598[16] Kodeksu postępowania cywilnego. Umożliwia on nałożenie na rodzica utrudniającego kontakty obowiązku zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz drugiego rodzica. Jeśli to nie przyniesie skutku, sąd może wydać nakaz zapłaty.
Jednak procedura ta jest skomplikowana i długotrwała. Cały proces może trwać lata, a w tym czasie dziecko może stracić więź z drugim rodzicem.
Jakie kary grozą za utrudnianie kontaktu z dzieckiem?
Obecnie, w przypadku utrudniania kontaktów z dzieckiem, można skorzystać z procedur cywilnych, ale są one długotrwałe. Propozycja zmian w prawie karnym zakłada natomiast możliwość stosowania sankcji takich jak:
Dodatkowo sąd mógłby orzekać nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego rodzica w wysokości minimum 500 zł za każde naruszenie.
Skutki alienacji rodzicielskiej
Utrudnianie kontaktów prowadzi do poważnych konsekwencji zarówno dla dziecka, jak i dla drugiego rodzica. Dzieci dotknięte alienacją rodzicielską często:
Natomiast rodzic pozbawiony kontaktu z dzieckiem może doświadczać depresji, poczucia niesprawiedliwości i alienacji.
Jak zgłosić przypadek utrudniania kontaktu?
Jeśli rodzic napotyka trudności w realizacji orzeczonych kontaktów, może złożyć wniosek do sądu rodzinnego o egzekucję kontaktów lub nałożenie sankcji finansowej. Może też zwrócić się do kuratora sądowego, na policję, do prokuratury lub wnioskować o zmianę opieki rodzicielskiej.
W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy adwokata, który doradzi, jakie kroki podjąć, oraz przygotuje odpowiednie wnioski. Kancelaria adwokacka zajmująca się sprawami rodzinnymi może skutecznie reprezentować rodzica przed sądem i innymi instytucjami.
Ostatnie posty